top of page

Reflexní terapie duše, já a moje cesta...

Rozhodla jsem napsat pár řádků o reflexní terapii v té podobě, jakou momentálně žiju a předávám já (neboť cest je mnoho, jako u všech jiných činností). Takže to neberte jako daný návod, jedinou pravdu a podobně. Naopak - je to malá exkurze do mojí podoby reflexní terapie, která se vyvíjí spolu s tím, jak se mi uvnitř skládá obraz světa. Zvu vás tedy tímto k nahlédnutí do mého vesmíru.

Reflexní terapie už se dostává do povědomí.

Pro ty z vás, kteří netušíte nebo tušíte, ale rádi se dozvíte víc (velmi stručně):

V základu vychází reflexní terapie z poznání, že na lidském těle existují místa (obecně na "koncích" - dlaně, chodidla, uši apod.), která jsou jakoby "malým tělem" - dají se na nich vypozorovat souvislosti s orgány celého těla, s páteří, atd.

Lidé, kteří se reflexologii věnují, se víceméně shodují na tom, že nejefektivnější je stimulace reflexních plošek na chodidle (na plosce a nártu chodidla).

Stimulováním těchto reflexních plošek pak můžeme ovlivňovat tělesné funkce, usměrňovat tok energie, můžeme například uvolnit krční páteř, zprůchodnit střeva, prokrvit a zaktivovat různé části těla, jiné naopak utlumit.

Tuto "základní" část zastřešuje pentagram - systém fungování a vzájemného ovlivňování 5 živlů: DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV, VODA.

Nebudu se teď více rozepisovat o pentagramu a jednotlivých živlech, k těm jsem tady přidávala bližší popis v loňském roce (najdete ve starších příspěvcích s tagem #pentagram na mé facebookové stránce nebo na profilu LinkedIn), neboť je to poměrně obsáhlé téma na delší povídání. Základní orientaci v pentagramu (v souvislosti s reflexologií) si vysvětlujeme na komentovaných procházkách ZAŽIJ ŽÍTKOVOU V TĚLE, více celý systém rozebíráme na WORSKHOPU reflexní terapie.

Další vrstvou, která tvoří reflexní terapii duše, je souvislost fyzického těla a těla emočního, naší duše, zkušeností, zážitků, způsobu myšlení, které se neustále propisují do stavu našeho těla a ovlivňují v podstatě každou buňku. Inspiraci najdeme například v širokém poli psychosomatiky, která právě zkoumá a popisuje souvislosti mezi naším myšlením, zkušenostmi, emocemi a jejich vliv na procesy ve fyzickém těle. V průběhu terapie se dostáváme (v závislosti na jednotlivci a jeho otevřenosti, intuici, uvolnění atd.) k tomu, co si s sebou v těle nosíme (často od mala) a co nás na fyzické úrovni ovlivňuje. Někomu se před očima promítne obraz, zážitek, jiného prostoupí silná emoce.. to je velmi individuální. Procházíme společně uloženým traumatem, zážitkem, bolestí směrem k uvolnění.

... i proto nazývám tento proces "Od nohy k duši".

Pokud vás to zajímá, ozvěte se. Nebo přijeďte za mnou na Žítkovou na některou z komentovaných procházek, na workshop nebo na individuální terapii. Nebo se obraťte na nějakého reflexologa ve svém okolí..

tel. (i whatsapp): 733 431 310

Těším se na vás a mávám z kopce :)

bottom of page