Masáže2.png

Základní principy východní tradice v pentagramu

Západní přístup k elementům, ročnímu cyklu přírody i cyklům spojených s fungováním našeho těla krásně doplňuje přístup východní, nejčastěji vycházející z principů tzv. TČM – tradiční čínské medicíny.

K základní orientaci velmi dobře slouží pentagram - pětice elementů, které souvisí s denním i ročním i životním cyklem, s jednotlivými částmi našeho těla, s emocemi, barvami, živly… Je z něj patrný základ filosofie i praxe tradiční čínské medicíny.

Základními pěti elementy, s nimiž pracuje východní medicína a filosofie, jsou DŘEVO, OHEŇ, ZEMĚ, KOV a VODA. Když se na pentagram díváme jako na kolo roku, pak DŘEVU náleží období jara (15.2. – 14.5.), OHNI brzké léto (15.5. – 14.7.), ZEMI pozdní léto (15.7. – 14.9.), KOVU podzim (15.9. – 14.11.) a VODĚ zimní čas (15.11. – 14.2.).

pentagram mal..jpg

Vztahy mezi elementy v rámci pentagramu jsou podporující nebo regulující, to znamená, že v závislosti na směru energie může jeden prvek druhý buď energeticky doplňovat (podporovat) nebo mu energii naopak ubírat (regulovat). Prakticky si vztah mezi po sobě jdoucími elementy můžeme představit jako vztah matky a dítěte. Matka (např. dřevo) podporuje dítě (např. oheň). Dítě (oheň) si bere energii od matky (dřevo). Regulující vztah je i mezi prvky vzdálenějšími, např. voda reguluje oheň, země reguluje vodu apod. Jde o energetickou provázanost mezi jednotlivými okruhy, kterou pak ještě v souvislosti s dělením jin a jang využívají léčitelé k usměrňování energetického nedostatku nebo přebytku v jednotlivých částech (podstata východní medicíny tkví v obnovování rovnováhy mezi energiemi jin a jang a ve vylaďování energetické nerovnováhy).

Každému elementu náleží také základní dvojice tzv. párových orgánů. To jsou orgány, které jsou navzájem energeticky úzce propojené a navzájem se ovlivňují. Jeden je vždy jinový a druhý jangový (viz rozdíl mezi energií jin a jang).

Rozdíl mezi energií JIN a JANG

Učení o rozlišování dvou proudů energie vychází z duálního principu, přičemž z určitého pohledu jsou ty dva proudy opačné, protikladné, na druhou stranu však společně vytvářejí harmonický celek, navzájem se ovlivňují a spolupracují. Těmi dvěma proudy jsou tzv. JIN a JANG.

JIN představuje ženu, ženský přijímající princip, je to pomalejší, klidná energie, zvlhčuje a ochlazuje.

Jinové orgány jsou ty, které pracují stále, jsou tzv. plné, a z hlediska náchylnosti na trvalejší změny jsou slabší (ochraňuje je párový jangový orgán). Patří mezi ně játra, srdce, slezina a slinivka, plíce a ledviny.

Nedostatek jinové energie, a tedy potřeba ji probudit, stimulovat, doplnit, se projevuje například přehříváním, suchostí, nespavostí, roztěkaností a nervozitou. U žen se více projevuje pokles jinové energie (noční pocení) před menstruací nebo při menopauze.

Jin oslabujeme, pokud necítíme pevnou půdu pod nohama, jsme příliš nerozhodní, přešlapujeme na místě, nejsme ukotvení uvnitř sebe a v okolním světě (hmotě).

JANG představuje muže, mužský aktivní princip, je rychlejší, zahřívá a aktivuje.

Jangové orgány pracují spíše nárazově, jsou tzv. duté (prázdné) a mají ochrannou funkci (ochraňují slabší jinové párové orgány). Patří mezi ně žlučník, tenké střevo, žaludek, tlusté střevo a močový měchýř.

Nedostatek jangové energie se projevuje například zimomřivostí, chladem (studené končetiny), bledostí a špatným trávením.

Jang oslabujeme dlouhodobou únavou, delším pobytem v chladu, studenou stravou (únava po jídle, špatné trávení).

Dřevo

Párovými orgány dřeva (jaro) jsou JÁTRA (jin) a ŽLUČNÍK (jang). Doplňují je nervy, šlachy a oči. Jarní období je tedy velmi vhodné k různým očistným kúrám, cvičení, rozproudění energie. Našemu tělu (po fyzické i psychické stránce) udělají dobře první zelené výhonky a bylinky, klíčky, pupeny atd. Celá příroda se tetelí novým životem, všechno se probouzí, hýbe, čistí a pučí… S prvními zelenými lístky se můžeme nabít novou energií a připravit tělo po zimě na nový cyklus.

Své tělo velmi potěšíme, když do jarního jídelníčku zařadíme: heřmánek, lékořici, bazalku, mátu, rozmarýn, kopřivu, pampelišku, rozrazil, mořské řasy, luštěniny a zelenou stravu - listovou zeleninu, dušenou zeleninu, sezam, zelí, chřest, celer, česnek, pór, petržel, klíčky, kysanou zeleninu ad. Výborné jsou i zeleninové šťávy a půsty.

žlučník.png  10 recepty1.png

 

IMG_20231108_110528.jpg

Orgánové hodiny a rovnováha

Kromě cyklu roku máme k dispozici také denní, 24 hodinový cyklus tzv. orgánových hodin. Den je rozdělen do 12 dvouhodinových intervalů, přičemž každému intervalu vévodí jeden z orgánů. Orgánové hodiny nás informují o maximální a minimální aktivitě daného orgánu během dne. Pokud se tedy podíváme třeba na zmíněná játra a žlučník, zjistíme, že játra jsou na svém maximu mezi 1 a 3 hodinou v noci, žlučník chvíli před nimi, tedy mezi 11 a 1 hodinou v noci. O 12 hodin později jsou oba na svém minimu. Tyto informace můžeme mimo jiné využít například k základní diagnostice - pokud máme přetížená játra, může nám to tělo dát najevo nejvíc v době jejich maximální činnosti, tedy mezi 1 a 3 hodinou v noci, kdy se např. budíme ze spaní, trpíme zlými sny apod.

Na nerovnováhu dřeva  nás upozorní také např.: alergie, cirhóza, dna, bolesti hlavy, modřiny, nevolnost, slzení očí, bolesti krční páteře a kyčlí, přecitlivělost na vítr, ekzémy a vyrážky, prudké reakce, netrpělivost… To jsou možné projevy nedostatku nebo přebytku energie ve žlučníku a játrech a souvisejících orgánech. V jarním období je také dobré si dávat pozor na vítr, ofouknutí, na průvan apod. Bere nám potřebnou energii a oslabuje celý okruh dřeva. Pomoci si můžeme nejen stravou, ale také prací s vlastní myslí, psychickou odolností, emocemi. Prospěšná je také reflexní nebo meridiánová masáž, při níž je možné podpořit energii jednotlivých okruhů a orgánů nebo naopak přebytek energie nasměrovat jinam. Tyto metody respektují moudrost těla a jemně usměrňují tok energie bez potřeby dodávat mu něco z venku (chemie, esence, doplňky stravy a jiné pomůcky).

Pokud chceme podpořit své tělo v jarním čase, můžeme upravit jídelníček, zařadit půst, cvičit, vyjít ven bosí, zaměřit pozornost na svůj dech a mysl, dopřát si každý den trochu čerstvého zeleného “lupení”, ponořit ruce do hlíny a dát si pauzu od alkoholu, cukru, mléčných výrobků, přemíry tuků, soli, vajec, kouření (nebo se jejich příjem snažit alespoň omezit). Pokud se vám to zdá vzhledem k přijímané stravě vhodné, není na škodu doplnit příjem minerálů: hořčík, zinek, vitamin E, jód, železo, B2 a B6. Játra také velmi úzce souvisí se zrakem. Posílíme-li svá játra, posílíme svůj zrak.

Další aspekty dřeva

Kromě výše zmíněného s sebou dřevo přináší ještě další výzvy a podněty k zamyšlení a k poznávání vlastního těla a mysli. Důležitým aspektem je souvislost s emocemi, konkrétně se vztekem, hněvem. Pokud má člověk energeticky přeplněný prvek dřeva, je výbušný, snadno rozladěný, nepřiměřeně agresivní a má potíže zvládat návaly hněvu. Při energetickém oslabení bývá naopak problém se zdravě naštvat, vymezit si hranice, ustát nátlak z venku apod. Jak můžeme čelit svému vnitřnímu hněvu? Pěstujme trpělivost a přemýšlejme dřív, uděláme zbrklé rozhodnutí nebo čin. Dech. Zklidnění. Víra, že vše se děje tak, jak má…

Játra vyjadřují náš názor a pohled na svět (oči, kůže). Učí nás odpouštět a přijmout změnu, aniž bychom se neustále rozčilovali. Jsou naším regulátorem emocí – představme si emoce jako energii v pohybu. Pokud energie (emoce) volně a flexibilně proudí, pak je průtok volný a orgány zdravé. Pokud máme tendenci k vyhýbání se určitým emocím, k jejich přílišné regulaci nebo potlačování (nebo naopak k přílišnému prožívání až zveličování), je energetická rovnováha narušená a přispívá k oslabení důležitých orgánů a následně k oslabení celého systému a imunity. Tzv. autoimunitní onemocnění velmi často souvisí právě s naším vnitřním světem, se zdravým prožíváním emocí, s přístupem k vlastnímu tělu, s respektováním svých potřeb, darů, přání a snů… Hledání rovnováhy a správné míry je jednou z výzev, které nám toto období přináší.

Dřevo nás také vybízí k tomu, abychom přijímali život takový, jaký je. Abychom respektovali přirozený řád a průběh věcí a situací, zbytečně se nerozčilovali, když to není potřeba, přijímali sebe samé, ale i ostatní takové, jací jsou, bez potřeby někoho měnit, předělávat k obrazu svému, přehnaně kritizovat a neustále poukazovat na nedostatky, které však vyplývají pouze z našich nenaplněných očekávání. Občas pomáhá vědomí, že jediné, co je trvalé, je neustálá změna… Jaro vždy přináší také nový život, zrození, pučení, novou čistou energii. Buďme za ni vděční. Všímejme si té hojnosti a pestrosti života. Radujme se společně s celou přírodou a pěstujme si svou vnitřní vděčnost. Skloňme se před moudrostí a velikostí vesmíru. Přijetí, vděčnost a pokora, to jsou velké výzvy jarního období.

Podpořme svá játra a žlučník

Pokud jsme vypozorovali, že máme tendenci k potlačování dané emoce (u dřeva je to zejména hněv), můžeme podpořit a stimulovat jinový orgán (játra). Pokud naopak reagujeme přehnaně a výbušně, podporujeme a stimulujeme orgán jangový (žlučník).

Podporovat a stimulovat jednotlivé orgány či okruhy můžeme různými způsoby. Od dechu, přes stravu, cvičení, po různé akupresurní a masážní techniky. Já ve své práci upřednostňuji reflexologii a práci s meridiány, ale pokud máte vyzkoušené jiné postupy a praktiky, používejte je. Reflexní plošku jater najdeme na pravé noze pod klouby jednotlivých prstů, od malíku k prostředníčku. Plošku jater je vhodné stimulovat každý den, neboť játra jsou naší vnitřní čističkou, filtrují krev, vyrábějí žluč nutnou k rozkládání tuků, kontrolují cukr v krvi, vyrábějí enzymy atd. Pokud potřebujeme játra stimulovat k větší aktivitě, masírujeme plošku jater 1. den 15x (15 stisknutí) a postupně přidáváme každý den 5 dalších až po 100 stisknutí. Bod žlučníku (na hřbetu nohy ve žlábku mezi 5. (malíkovou) a 4. kůstkou; nebo na plosce nohy ve spodní části plošky jater mezi 4. a 3. kůstkou) stimulujeme po 10-15 stisknutích klidně několikrát denně.

Podpořit zdravé fungování svého těla můžeme i vhodným výběrem barev, které nás obklopují. K jaru patří jednoznačně barva zelená, která podpoří naše játra a žlučník, ale třeba i zdraví našich očí. Co se týče minerálních kamenů, v tomto období nás může podpořit síla růženínu, aventurínu nebo tygřího oka. Ještě jsem se nezmínila o chuti, která podporuje okruh dřeva – kyselost. Pokud chceme aktivovat játra a žlučník, dopřejeme si třeba misku kyselého zelí. Pozor, pokud to s kyselostí přeženeme, tento okruh naopak přetížíme (a tím oslabíme).

 

Bylinný nálev na posílení organismu:

smíchej světlík lékařský, celík zlatobýl, měsíček lékařský + hořčinu (zeměžluč, pelyněk).

Pijte 5 až 10 minut před jídlem 3x denně 1dcl.

 

Na závěr zmíním ještě celý roční kalendář po jednotlivých měsících se souvisejícími orgány a částmi těla, který navazuje na pentagram, ale je podrobněji rozdělený.

Leden – močový měchýř (voda)

Únor – ledviny (voda)

Březen – žlučník (dřevo)

Duben – játra (dřevo)

Květen – srdce (oheň)

Červen – tenké střevo (oheň)

Červenec – krevní oběh (oheň)

Srpen – tělesné teplo (termoregulace) – lymfatický systém (oheň)

Září – slezina a slinivka (země)

Říjen – žaludek (země)

Listopad – plíce (kov)

Prosinec – tlusté střevo (kov)

Dozvíme se, na které části těla je vhodné se v daném měsíci zaměřit pozornost, podpořit je, pročistit a stimulovat, abychom předešli případné nerovnováze a potížím s ní souvisejícím.

 

Zvědomuj si své emoce a pozoruj, co s sebou přinášejí.

Uplatňuj střídmost - tvé tělo se Ti odmění.

Buď vděčný za neustálé proměny života.

Zbytečně se nerozčiluj.

Materiály ke stažení

Dřevo 1

DŘEVO 2

Mapa blokací

Pentagram